Dom Kultury w Subkowach

Urodziny Niepodległej

Artykuły

Przejdź do - Przygoda z historią w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Przygoda z historią w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

2 października 2018

W ostatni weekend w gminie Subkowy można było miło spędzić czas podczas imprez organizowanych przez Dom Kultury w ramach realizacji projektu "Urodziny Niepodległej".  Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie!

 W sobotę 29 września odbyła się Biało-Czerwona Parada Rowerowa na trasie Subkowy- Narkowy. Przejazd  rowerzystów, nawet sześciolatków, zakończył się przy kamieniu upamiętniającym pobyt gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Narkowach. Po uroczystym złożeniu kwiatów przez najmłodszych uczestników parady rozpoczął się piknik historyczny w formie Święta Mazurka Dąbrowskiego. W pikniku brały udział grupy rekonstrukcyjne z okresu wojen napoleońskich. W inscenizacji potyczki widoczne były wojska francuskie ( 22 Demi-Brigade De Linge), wojska Księstwa Warszawskiego ( Pułk 12 Księstwa Warszawskiego) oraz wojska Pruskie (2 Westpreuβische Invalidenkompanie).

Oprawę naukową zapewnił historyk  doktor Adam Czarnecki. Natomiast pokaz strojów empirowych prezentowały  przedstawicielki Koła Historycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Prócz wiedzy historycznej uczestnicy pikniku mieli okazję zobaczyć z bliska stroje wojskowe i cywilne, usłyszeć werble wojenne oraz obserwować musztrę oraz wystrzały  z broni czarnoprochowej i armaty wiwatówki. Na koniec wszyscy zaśpiewali  Mazurka Dąbrowskiego  i wypuścili biało-czerwone balony.

Dnia następnego, w niedzielę 30 września, w  Domu Kultury  w Subkowach odbył się koncert pt. "Już nie zapomnisz mnie"  zespołu Bellcanti. Trzy sopranistki, kwartet smyczkowy i pianista- wspaniała uczta słowno-muzyczna przedstawiająca utwory międzywojenne. Widownia poczuła znane szlagiery w ciekawych , artystycznych aranżacjach. W klimat okresu międzywojennego wprowadził nas również znany Subkowski duet czyli Pan Zdzisław Świtalla i Marta Partyka.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim osobom, które pomogły zorganizować wymienione wydarzenia. Dzięki Nim możemy w sposób atrakcyjny przeżywać okrągłą rocznicę odzyskania Niepodległości!

 

Wydarzenia dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Przejdź do - Urodziny Pisarza

Urodziny Pisarza

24 września 2018

Nie może Was tam zabraknąć!

"Urodziny Pisarza", czyli obchody rocznicy urodzin Józefa Wybickiego.
W dniach 29-30 września 2018r. odbędzie się radosne i patriotyczne święto, do którego uczestnictwa zapraszamy całe rodziny.
W sobotę 29 września o godzinie 11.00 spod Domu Kultury w Subkowach wyruszy "Biało-Czerwona Parada Rowerowa" w drogę do miejscowości Narkowy. Parada zakończy się przy kamieniu upamiętniającym pobyt w 1807r. w Narkowach gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Później od godziny 12.00 na terenie rekreacyjnym w pobliżu wspomnianego obelisku odbędzie się "Święto Mazurka Dąbrowskiego" w formie pikniku historycznego .
W programie pokaz historyczny, poczęstunek i wypuszczenie biało-czerwonych balonów.
W niedzielę 30 września o godz. 18.00 zapraszamy do Domu Kultury w Subkowach na koncert zespołu Bellcanti pt. "Już nie zapomnisz mnie". Podczas koncertu usłyszymy piosenki okresu międzywojennego w wykonaniu trzech sopranistek, kwartetu smyczkowego i pianisty.

Czytaj więcej o: Urodziny Pisarza
Przejdź do - Imieniny Dziadka- Święto ulicy Józefa Piłsudskiego

Imieniny Dziadka- Święto ulicy Józefa Piłsudskiego

23 lipca 2018

W ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 22 lipca na ulicy Józefa Piłsudskiego  w Subkowach odbyły się „Imieniny Dziadka” – patrona ulicy. W ramach tego wydarzenia uczestnicy (16 grup) wzięli udział w Grze Terenowej o Józefie Piłsudskim. Poprzez edukacyjny spacer mieszkańcy poznali życiorys Marszałka, a także okoliczności odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie Bractwo Rycerskie KERIN przeprowadziło żywą lekcje historii „Droga do Niepodległości”.

Czytaj więcej o: Imieniny Dziadka- Święto ulicy Józefa Piłsudskiego

Imieniny Dziadka czyli Święto ulicy Józefa Piłsudskiego

18 lipca 2018

Konkurs dotacyjny „Niepodległa 2018” – znamy już wyniki!!!

25 maja 2018

Mamy niezmierny zaszczyt poinformować Państwa, że Dom Kultury w Subkowach otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Urodziny Niepodległej” włączając się tym samym w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Kwota, jaką otrzymaliśmy na realizacje zaplanowanych działań to aż 33 500zł!

„Do programu złożono 2 516 wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało 218 projektów na łączną kwotę 13 mln zł. Ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków, zgodnie z par. 10 ust. 16 regulaminu programu, Dyrektor Biura Programu Niepodległa podjął decyzję o podniesieniu progu upoważniającego do otrzymania dotacji do 79,33 punktów”. Nasz Dom Kultury otrzymał 79,66 punktów, co zagwarantowało nam udział w programie.

Do przygotowania wniosku o dotacje włączył się Pan Dominik Szupryczyński. Już niebawem na naszych stronach i portalach społecznościowych pojawia się informacje o poszczególnych działaniach. Zachęcamy do udziału!

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-05-25
Data publikacji:2018-05-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Gosia
Liczba odwiedzin:1566